Do USA jsem chtěl kvůli hokeji, našel jsem tam ale mnohem víc

By | 26.2.2024

Adam Dušek snil o studiu v zahraničí od dětství. Nakonec se ve třetím ročníku střední školy rozhodl pro americkou střední školu Lyndon Institute ve Vermontu a svůj sen si splnil.

Od začátku jsi měl odjet na rok a půl?

Vůbec ne, původně jsem chtěl na půl roku, ale na škole se mi líbilo, tak jsem se rozhodl zůstat déle.

Získáš na škole High school diploma. Máš v plánu se potom vrátit do ČR? 

Nejsem ještě rozhodnutý, ale přemýšlím o tom, že bych v zahraničí nějakou dobu zůstal. Vidím kolem sebe spoustu příležitostí. Je teď mnohem reálnější, že bych tu zůstal i na vysokou školu.

Čím tě zaujal právě Lyndon?

Škola Lyndon se mi líbila na fotkách, vypadala jako typická americká střední škola. Líbil se mi taky internát a možnost hrát na škole hokej.

Kde vlastně škola v USA je?

Kampus je tři hodiny od Bostonu. Lyndonville je malé městečko, ale mám tu všechno, co potřebuju.

Můžeš srovnat studium na české a americké škole?

Je to jiné, na americkém systému bych ocenil to, že mi dávají víc prostor pro kreativitu. Chtějí, abychom ukázali vlastní názor. Jiné je i rozložení hodin. Měli jsme každý den stejný rozvrh složený ze čtyř delších vyučovacích hodin. Předměty jsme neukončovali zkouškou, ale měli jsme finální práci. Například z matematiky si každý vybral téma a během 20 minut ho před třídou odprezentoval, což mi přišlo zajímavé a v Čechách jsem to nezažil.

Co jsi studoval?

Mohl jsem si vybrat, takže jsem volil fyziku, matematiku, angličtinu a grafický design. Vybral jsem si tak, abych případně dokázal složit maturitu i na české škole.

Plánuješ skládat i českou maturitu?

Chtěl bych mít obě maturity. Pro další školní rok jsem si zase vybíral předměty, které mi pomůžou maturovat i v ČR. Tentokrát je to biologie, matematika, fyzika. Můžu si vybrat i předmět na místní vysoké škole. Takže budu studovat ještě Základy businessu.

Jak jsi to měl s angličtinou?

Nejtěžší pro mě byly právě hodiny angličtiny, dost často jsme totiž psali eseje. Myslím, že mi trvalo měsíc si na to zvyknout. V jiných předmětech to bylo jednodušší, protože ve fyzice není jazyk až tak důležitý.

Co bys poradil studentům, kteří z jazyka mají obavy?

Hlavně to, že obavy jsou zbytečné, protože když jsem něco nevěděl, nikdy to nebyl problém a vždycky mi někdo poradil. Zlepšení přijde prostě časem.

Jak probíhá proces přijetí na školu, jako je Lyndon?

My jsme se rozhodli měsíc před tím, než jsem měl odjíždět, takže jsme měli málo času. I z toho důvodu jsem si vybral Lyndon, protože to šlo zařídit v extrémně krátkém čase. Naštěstí jsme se také rozhodli to řešit přes agenturu Education.cz, která nám fakt hrozně moc pomohla. Myslím, že bez ní by pro nás bylo absolutně nemožné všechno vyřešit.

Chtěl jsi v USA hrát hokej, podařilo se to?

V minulém školním roce jsem hrál za školní tým. Tréninky jsou přizpůsobené výuce, takže se mi nestává, že bych zameškal školu. V ČR jsem kvůli hokeji zameškával hodně.

Jak vypadá tvůj typický den?

Vstávám v 7:20, snídám ve škole, která je asi 5 minut cesty. Výuka mi začíná v 8.00 hodin. Každá hodina trvá hodinu dvacet a mezi nimi jsou krátké přestávky. Po druhé hodině jsme měli v pondělí, ve středu a v pátek poradenství. 

Mohli jsme jít za třídním učitelem a na cokoli se zeptat. Pak jsme měli v hlavní hale setkání celé školy, kde se na pódiu vyhlašovaly novinky nebo sportovní úspěchy. Pak jsme měli hodinu a půl na oběd. Já jsem měl přes oběd ještě speciální hodinu pro zahraniční studenty, kde jsem si mohl dělat úkoly. Což si myslím, že mi taky dost pomohlo i s angličtinou, protože učitelka, která to vedla, mi pomáhala s psaním esejí a úkolů. Pak jsem měl další dvě hodiny a konec školy byl ve tři hodiny. Pak jsem šel na trénink nebo za kamarády.

Co myslíš, že ti studium v USA dá?

Rozhodně zlepšení angličtiny. Těším se, že se dozvím něco zajímavého v každém předmětu, který jsem si vybral. Celé mi to dá spoustu nových zkušeností. Třeba ten jeden předmět na vysoké škole, to si myslím, že bude velká zkušenost.

Jak se k tvému snu studovat v zahraničí stavěli tvoji rodiče? 

Měli na začátku obavy. Báli se toho, jak to zvládnu s jazykem a vůbec, jestli to studium nebude pro mě těžké. A taky je to daleko, ale to už si trochu zvykli. Nakonec to riskli a poslali mě do USA. (smích)

Education.cz pomáhá studentům najít jejich vzdělávací cestu a propojuje je s kvalitními školami v zahraničí. Těm, kteří si nejsou jistí o oboru, kterému by se chtěli věnovat pomáhají skrze kariérně vzdělávací program EduPlán. 

Zdroj: Vanda Adlerová, Education.cz