Vychází Zapomenutá, třetí román Jiřího Klečky

By | 17.11.2023

Svůj třetí román „Zapomenutá“, mysteriózní příběh z prostředí zařízení pro léčbu kognitivních poruch, pokřtil Jiří Klečka ve středu 1. listopadu v ostravské kavárně EF-Kafé. Po prvotině ostravského rodáka, žijícího ve Frýdlantě nad Ostravicí, s názvem Pět ročních období z roku 2019 mu v loňském roce vyšly Papírové domky a nyní přichází do prodeje další novinka.

Božena a Pavel prožili vášnivé milostné vzplanutí, ale jejich osudy se rozdělily krátce po Pražském jaru. Potkají se po více než půl století v Domě paměti, zařízení pro pacienty s kognitivní poruchou. Oba si prošli životními dramaty: Pavel ztratil schopnost psát, Božena se kvůli nemoci odcizila své rodině a přichází o vzpomínky. Dům paměti by pro ně mohl znamenat pokračování jejich příběhu, možná dokonce uzdravení. V jeho zdech se však skrývá temná minulost a cena za každou navrácenou vzpomínku je vysoká…

Námět je poněkud neobvyklý, ale rozhodně zajímavý. „Než jsem se do tohoto tématu pustil, příliš jsem o něm nevěděl. Rozhodně nejsem expert, ale vždycky – ať už si vyberu jakékoliv téma – se snažím do dané problematiky proniknout, abych nevyprávěl úplné bludy. Nastudoval jsem si základní informace o tom, jak funguje paměť, jakými poruchami může trpět, pročítal jsem různé příběhy rodin lidí, kteří o paměť pomalu přicházeli, a to, jak se s tím museli vyrovnávat. To všechno jsem pak do románu obtiskl, i když jsem samozřejmě pracoval s uměleckou licencí. Tomu se jako autor beletrie nikdy nevyhnete,“ popisuje vznik románu Jiří Klečka.

I v jeho předchozích dvou knihách hrají prim paměť a vzpomínky, ztrácení paměti je pak klíčovým tématem Zapomenuté. Autor se snažil zachytit, jak se hlavní hrdinové zuby nehty drží svých vzpomínek a schopností, o které navzdory svému úsilí přicházejí. „Pro mě je minulost a to, jak nás ovlivňuje, fascinující. Ale co když přicházíte o svou minulost? Co když vám pod rukama mizí to, co vás definuje? To jsou otázky, které jsem si položil a hledal na ně odpovědi,“ dodává Jiří Klečka, jehož před několika lety inspirovala návštěva hospitálu Kuks a teta trpící Alzheimerovou chorobou, která jí postupně kradla paměť. „Byla pro mě v dětství naprosto zásadním člověkem a bez ní bych ve svém životě nepochopil spoustu věcí. Právě jí jsem jako malé poděkování román věnoval a podle ní pojmenoval i hlavní postavu,“ vysvětluje Jiří Klečka.

Roli kmotry přijala spisovatelka Lenka Pastorčáková, která knihu pokřtila společně s redaktorem nakladatelství Vyšehrad Martinem Pšeničkou. Kniha Zapomenutá byla na trh oficiálně uvedena 23. října a je k dostání ve všech knihkupectvích.