Přestože se podmínky pro nastartování vlastního podnikání v Česku pro ženy postupně zlepšují, stále nejsou srovnatelné se západními zeměmi. Právě proto vstupuje do Česka globální program She‘s Next od společnosti Visa ve spolupráci s ČSOB a Ženským byznysem.

Visa si společně s ČSOB a Ženským byznysem nechala zpracovat studii, která odhalila, že se podnikatelky potýkají s řadou bariér. Právě s vidinou zlepšení svých podnikatelských dovedností a celkové podpory se od 4. října mohou podnikatelky přihlásit do grantového programu.
Ženy začínají podnikat ve 30 letech
Přibližně 30 let – takový je průměrný věk, kdy se ženy pouští do svého prvního podnikání. Získaná data z průzkumu prezentují pohled žen, které v minulosti podnikaly, ale přestaly (bývalé podnikatelky), popřípadě těch, které o podnikání uvažovaly, ale nikdy nezačaly (potenciální podnikatelky). Průzkum ukázal, že ženy, které se rozhodnou pro podnikání, tak nejčastěji učiní, protože je láká možnost být svým vlastním pánem (35 %) nebo chtějí projít novou výzvou či změnou kariéry (25 %).
Pětina dotázaných žen nemá promyšlený byznys plán
Jednou z nejvýznamnějších limitací úspěšného podnikání je nedostatek financí, který ženám komplikuje především počáteční rozvoj a investice. Jen necelá třetina bývalých i potenciálních podnikatelek měla dostatečné finanční zdroje na rozjezd podnikání. Tento problém je často umocněn tím, že pouze pětina bývalých podnikatelek a třetina potenciálních podnikatelek si před začátkem podnikání sestavilo reálný byznys plán. Důležitou roli hraje také přístup vnějšího okolí. Přibližně 15 % respondentek uvedlo, že se během podnikání setkalo s předsudky vůči ženám podnikatelkám, kdy někdo zpochybňoval jejich schopnosti.
Práce na úkor rodiny a příliš byrokracie
Ženy také často nebývají spokojené s tím, kolik času prací tráví např. na úkor péče o rodinu nebo osobního života. V tomto ohledu by jim nejvíce pomohlo méně byrokratických procesů spojených s podnikáním (48 %), lepší možnosti financování (36 %) a možnost delegovat část práce na zaměstnance (30 %).
Mentoring jako nástroj k úspěchu
Společnost Visa ve spolupráci s ČSOB a organizací Ženský byznys nyní cílí na podporu žen v podnikání skrze program She’s Next. Prostřednictvím tohoto grantového programu Visa od jeho zahájení v roce 2020 investovala více než 2,8 milionu dolarů, podpořila více než 260 projektů a poskytla profesionální poradenství podnikatelkám. Dosud se do programu zapojilo více než 10 zemí včetně USA, Kanady, Slovenska, Maďarska nebo Polska.
Přihlásit se do něj mohou od 4. 10. – 31. 10. podnikající ženy z celého Česka. Na základě hodnocení jejich podnikatelského příběhu odbornou porotou může pět z nich získat služby v přibližné hodnotě 700 000 Kč, které mohou výrazně pomoci v jejich další podnikatelské cestě.
Co říkají data?
„Průzkum nám přinesl zajímavý pohled na situaci českých podnikatelek a poukázal na místa, ve kterých tyto ženy potřebují větší oporu. V rámci společnosti Visa to reflektujeme a podpora podnikatelek je jedním z pilířů naší každodenní práce. Projekt Visa She’s Next je vytvořen přesně pro tento účel – aby objevil zajímavé projekty a pomohl jim v dalším rozvoji. Pro vítězky máme připravený balíček služeb zahrnující například odborný audit, mentoringový program na míru, právní poradenství, marketingovou a PR kampaň či firemní účet EXTRA, zvýhodněné úvěry nebo platební terminál bez poplatků od ČSOB,“ řekla jedna z porotkyň Světla Košková za společnost Visa.
„Ženy jsou v podnikání obecně o něco opatrnější než muži a své kroky více rozmýšlejí. Přesto jich v byznysu neubývá. V ČSOB jsme rádi, že jim jako banka můžeme v podnikání pomáhat, podpořit je v jejich aktivitách, příp. jim zprostředkovat financování nebo příslušné dotace. Mně samotné je otázka žen v byznyse blízká a z vlastní zkušenosti vím, že to není jednoduchá cesta. I proto bych z pozice ambasadorky a porotkyně projektu Visa She’s Next ráda přispěla k tomu, aby se podmínky pro podnikatelky neustále zlepšovaly,“ říká Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za IT, Data, Digital, Daily Banking, Inovace a Provoz.
„Mentoringová podpora je pro podnikatelky naprosto zásadní a velmi jim pomáhá etablovat se ve světě podnikání. Díky ní mají ženy možnost navázat důležité kontakty, připravit se na možné překážky a zjistit, jak je rychle a efektivně překonat. Z vlastní zkušenosti vím, jak je to na začátku podnikání složité, pokud si na vše musíte přijít sama. Mentoring pomůže odbourat pocity izolace, které často podnikatelky tíží. Mentoři inspirují k růstu a překonávání sama sebe. Zároveň nabízejí praktické rady a nástroje k seberealizaci,“ uvádí Alžběta Králová z Ženského byznysu.
Více informací o projektu včetně přihlašovacího formuláře naleznete na www.zensky-byznys.cz/shes-next.
O průzkumu
Průzkum „Visa – ženy podnikatelky“ byl zadán společností [Visa Inc.] a proveden na reprezentativním vzorku 300 žen v České republice v květnu 2024 agenturou IPSOS.
Kontakt pro média
Pavlína Plecitá, +420 773 774 562, pavlina.plecita@grayling.com
Zdroj: https://www.zensky-byznys.cz/visa-shes-next-startuje/