Co kdyby každé dítě mělo svou vlastní, originální knihu, která zachytí všechny důležité školní okamžiky? To je nápad učitelky Nikol Luzarové, která během rodičovské dovolené vytvořila unikátní školní vzpomínkovou knihu. MEGA ročenka je personalizovaný školní projekt, který pomáhá dětem rozvíjet kreativitu, organizaci a sebereflexi.

Nikol, jak Vás napadlo vytvořit vzpomínkovou knihu na ZŠ?
Hned po vysoké jsem začala učit v mezinárodní škole, skamarádila se s učiteli-cizinci a líbilo se mi jejich vzpomínání na školu pomocí ročenek. Mrzelo mě, že sama nic takového nemám. V Česku nám taková tradice chybí, a to mě inspirovalo k tomu, abych vytvořila vlastní verzi – vzpomínkovou knihu/ scrapbook, která by dětem umožnila nejen vzpomínat, ale i rozvíjela jejich důležité dovednosti. Když jsem odešla na rodičovskou, řekla jsem si: teď nebo nikdy.
Řeknete nám o ročence víc?
Projekt se jmenuje MEGA ročenka a název má jednoduché vysvětlení – vejde se do ní celá základní škola, což je v dnešní minimalistické době ideální. Navíc každá ročenka je originál, protože ji tvoří vždy jedno konkrétní dítě podle vlastních zážitků. Ideálně se začíná tvořit od první třídy, ale rozhodně není určena jen prvňáčkům. Děti z vyšších ročníků si ročenku také oblíbily. Dá se jednoduše zpětně dodělat. Sama jsem si vytvořila svou vlastní ročenku a to jsem šla do první třídy už v roce 1994.
Proč by měli děti MEGA ročenku vyplňovat, respektive proč by je v tom rodiče měli podpořit?
V prvé řadě se jedná o nádhernou osobní památku, ale snažila jsem se, aby kniha měla i edukativní přesah. Žáci si tak procvičují jemnou motoriku a organizační schopnosti, rozvíjí kreativitu, trpělivost a zodpovědnost. Jako velký benefit považuji osobní a emocionální rozvoj dítěte, které zde krásně vidí svůj růst a vývoj a rozvíjí svou sebereflexi a emocionální inteligenci. V ročence se také spolupracuje se spolužáky, učiteli a rodinou.
Co všechno tam najdeme?
Ročenka je komplexní a docela stručná, obsahuje vždy čtyři stránky pro každý školní rok – třídní foto, podpisovou stranu, prostor pro fotografie a místo pro osobní zážitky. Dále jsou zde stránky pro první školní den, rozloučení se školou, tablo a další plány. Nechybí ani místo pro školní srazy. Každá ročenka také obsahuje tzv. miniprůvodce, kde nabízím další tipy a rady pro tvoření, a obálku velikosti C5 na další památeční úlovky. Jelikož se jedná o šanonovou vazbu, jde do ročenky přidávat i další stránky typu výkresy, slohové práce, diplomy apod. V nabídce máme také samolepky se školními motivy, ale i prázdné listy, které se dají použít na rozšíření ročenky podle potřeby.
Může být tento Váš projekt zajímavý i pro samotné školy?
Určitě! Díky variabilitě a šanonové vazbě lze ročenku využít i jako třídní kroniku a na konci 9. třídy ji žákům naskenovat.
Jaké jsou Vaše další plány?
Ráda bych vytvořila vzpomínkové knihy na tři základní školní etapy – mateřskou, základní a střední školu. Mateřinka už se vyrábí, teď mě tedy čeká ještě ta středoškolská.
Zdroj: Mgr. Nikol Luzarová, www.proschool.cz