Konference o eMobilitě Unicorn Vysoké školy: Elektrifikovat dopravu je nezbytné

By | 1.12.2023

Online konferenci o elektromobilitě, jež se konala 24. listopadu, uspořádala pražská soukromá Unicorn Vysoká škola. 10. ročník jednodenní on-line konference, kterou škola pořádala pod názvem Unicorn University Open, nazvaná „Electromobility: The Future Is Now“, nabídla přednášky špičkových expertů z Česka i ze zahraničí. Své zkušenosti prezentovali také zástupci norského Osla a švédského Göteborgu, kteří jsou považováni za globální lídry v oblasti elektromobility.

Konference o eMobilitě, Vladimír Kovář

Sledující online konference na úvod přivítal majitel společnosti Unicorn Vladimír Kovář, který vyzdvihl důležitost vzdělání a zmínil, že konference Unicorn University Open není určena pouze studentům Vysoké školy, ale rovněž médiím a veřejnosti. Dále mluvil o samotném tématu elektromobility: „Kdo se jednou posadí do elektromobilu, jiné auto už nechce. Cesta ke stanoveným cílům evropské eMobility bude ovšem ještě dlouhá, protože naše společnost se bez fosilních paliv zatím neobejde,“ řekl Vladimír Kovář na závěr své zdravice.

Na Kovářova slova navázal Daniel Ševčík, ředitel společnosti Charge Up a současně jeden z moderátorů konference. „Elektromobilita je bezesporu jednou z možností světové mobility. Ovšem cílem konference není vysvětlit, proč bychom se měli ubírat pouze cestou eMobility, ale spíše sdílet názory jednotlivých řečníků a zasadit je do celkového kontextu,“ vysvětlil na úvod Daniel Ševčík.

Čínská BYD prodala více elektromobilů než americká Tesla

První mezi řečníky konference vystoupil Wulf Schlachter, který je majitelem společnosti DXBe Management a zároveň je pokládán za jednoho z průkopníků eMobility v Evropě. Upozornil na to, že v současnosti jsou nejprodávanějšími elektrickými vozy automobily čínské výroby. „Čínská společnost BYD prodala v prvním čtvrtletí letošního roku více vozů než americká Tesla. Řada evropských automobilek ovšem také zvýšila produkci elektrických vozů a v žebříčku se posunula nahoru. Například Mercedes oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku poskočil z 11. místa na šesté,“ upozornil Schlachter.

Výrazný nárůst vozů s elektrickým pohonem se dá podle Schlachtera přepokládat rovněž v segmentu nákladních automobilů. „Očekáváme, že podle složené roční míry tempa růstu by měl trh s elektrickými nákladními vozy do roku 2030 vzrůst o 26,4 procent a měl by tak dosáhnout obratu 3,86 mld. USD. Jen v loňském roce došlo k nárůstu o zhruba 51 procent.“ Zároveň ale dodal, že je nezbytné, aby současným tempem pokračovalo budování evropské nabíjecí infrastruktury, která by měla zákazníkům nabízet víc než jen možnosti dobití auta. „Měla by to být natolik atraktivní místa, aby na ně lidé chtěli jezdit,“ dodal Schlachter.

Konference o eMobilitě
Konference o eMobilitě, Lenka Rychtářová

Budování infrastruktury brzdí byrokracie a odlišná legislativa

Dalším hostem, který na konferenci promluvil, byl Arjan van der Eijk, provozní ředitel Chief Operating Officer, E.ON Drive Infrastructure. Tato firma již v deseti evropských zemích provozuje přes 4600 nabíjecích stanic. „Naším cílem je ročně postavit více než tisíc vysokovýkonných dobíjecích stanic. Potýkáme se však s problémy s kapacitou přenosové sítě a s nedostatkem hardwaru, a to zejména transformačních stanic, na něž se někdy čeká i rok,“ upozornil van der Eijk. Dodal také, že další zásadní překážkou v rychlejším budování evropské infrastruktury je všudypřítomná byrokracie a odlišná legislativní pravidla v jednotlivých evropských zemích. Důležité je podle van der Eijka výrazné zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a budování přenosové sítě, která bude schopna tuto energii pojmout.

Nejvyspělejším městem v oblasti elektromobility je v současnosti norské Oslo, které je považováno za hlavní město eMobility, jelikož nikde jinde v Evropě nejezdí tolik elektromobilů a hustota dobíjecí infrastruktury není tak vysoká jako právě v norské metropoli. Tamější poradkyně pro eMobilitu Sara Teige Kalsås společně s projektovým manažerem Sture Portvikem informovali, že 83 % vozidel, která se v loňském roce v Oslu prodala, byly elektromobily. „Lidem musíme umožnit, aby tato vozidla pro ně byla dostupná, proto by měla prodávat bez DPH. A také jejich provoz by měl být co nejlevnější, z tohoto důvodu jsme majitelům elektromobilů umožnili parkování a nabíjení zdarma, aby pro ně cestování bylo příjemné a zároveň praktické,“ demonstrovala podporu eMobility v Oslu Sara Teige Kalsås, kde používají softwarový produkt české společnosti ChargeUp pro řízení dobíjecí infrastruktry.

Firma ChargeUp, která patří do skupiny Unicorn, dodala svůj softwarový produkt i do švédského Göeteborgu, kde chtějí dosáhnout podobných cílů jako Norové. „Snažíme se být udržitelní a využívat co nejvíce obnovitelných zdrojů energie,“ prohlásil Per Häger ze společnosti Göteborg Energi.

Dynamická cenotvorba přináší řadu výhod

Nabíjecí platforma tuzemské společnosti ChargeUp, která funguje ve švédské i norské metropoli, nabízí provozovatelům i zákazníkům několik nesporných benefitů. Jedná se totiž o cloudové řešení, které dokáže řídit, monetizovat a škálovat, objasnila na konferenci projektová manažerka společnosti ChargeUp Lenka Rychtářová. „Systém nabíjecích míst umožňuje operátorům stanovit dynamickou cenovou politiku dobíjení v závislosti například na spotových cenách energie. Koncoví uživatelé, tedy majitelé elektromobilů, se mohou rozhodnout pro dobíjení v časech, kdy jsou ceny nižší,“ vysvětlila princip dynamické cenotvorby Lenka Rychtářová.

Konference o eMobilitě

Na 10. ročníku konference, kterou pořádala Unicorn Vysoká škola, promluvil také Zdeněk Petzl, výkonný ředitel AutoSAP, a v závěru konference vystoupil i Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Na konferenci se registrovalo přes 2200 zájemců z celé Evropy. Další konference Unicorn University Open se bude konat na jaře příštího roku.

ChargeUp poskytuje špičková řešení v oblasti dobíjení elektromobilů. Zastřešuje komplexní dodávky na klíč vč. návrhu, projekce, dodávky a instalaci špičkových dobíjecích stanic, back-endového systému pro jejich správu, aplikaci pro koncové uživatele a možnost zpoplatnění veřejného dobíjení a související služby jako jsou údržba a servis dobíjecích stanic, zákaznická podpora v režimu 24/7 a další. ChargeUp nabízí integraci elektromobility do širšího kontextu energetiky prostřednictvím komplementárních produktů Flexigy a Lancelot. ChargeUp poskytuje možnost agregace flexibility z dobíjení elektrických vozidel a tím výrazné snížení nákladů za dobíjení. ChargeUp hrdě podporuje rozvoj oblasti elektromobility v Evropě a přispívá tak ke zlepšení životního prostředí pro všechny. ChargeUp je součástí renomované mezinárodní softwarové společnosti Unicorn.

Unicorn University je renomovaná soukromá vysoká škola, která nabízí kvalitní vysokoškolské vzdělání v oblasti informačních technologií, byznysu a datové analýzy. Soustředí se na systematické vzdělávání odborníků v akreditovaných bakalářských a magisterských programech s cílem maximalizace konkurenční výhody pro jejich budoucí uplatnění. Promyšlený vzdělávací systém řádně shrnuje a předává vyvážený komplex znalostí složený ze standardů dobré odvětvové praxe, aplikované výzkumné činnosti, korporátního přístupu a partnerské spolupráce s oborovými leadery.

Videozáznam konference v ČJ i AJ je zde.

Zdroj: Unicorn University