Začíná festival Mozartův týden

By | 25.1.2024

Tento týden je v Salcburku zahájen tradiční festival Mozartův týden konající se letos od 24.1. do 4.2. 2024. Středobodem festivalu zůstává nadále Mozart a jeho dílo, ale připojují se k němu i další velikáni tehdejší doby pro dokreslení kontextu Mozartova díla. Letošní ročník se zaměří na Antonia Salieriho, známou postavu z Mozartova příběhu.

„Žádný současník není zmiňován jedním dechem s Mozartem tak často jako Salieri. Proto je tento skladatel první a nejlepší volbou, jak dále posunout čistě mozartovský festival. Za rozporuplným vztahem obou skladatelů se skrývá mnoho mýtů a příběhů, které bychom chtěli představit. A to nejen na koncertech, ale také jako strhující drama v opeře, divadle, filmu a dalších formátech, různými způsoby,“ uvádí ředitel Mozartova týdne Rolando Villazón.

Mozart a Salieri

Byli tedy Mozart a Salieri nepřátelé? Nebo naopak přátelé? Ani jedno. Určitě to byli rivalové, kteří se navzájem povzbuzovali a soupeření mělo na jejich skladby příznivý vliv. V některých ohledech byl Antonio Salieri (1750 až 1825) ve své době úspěšnějším hudebníkem s kariérou u císařského dvora, kde byl dokonce od roku 1788 dvorním hudebním ředitelem. Naopak Mozart se musel živit jako umělec na volné noze. Salieriho opery se také těšily velké oblibě nejen u publika ale i u jeho současníků. Radili se s ním Beethoven i Schubert a později vyučoval i Mozartova syna Franze Xavera Wolfganga.

Na Mozartově týdnu 2024 budou ve spolupráci s partnerskými salcburskými institucemi uvedena tři díla zachycující legendární soupeření obou skladatelů. Státní divadlo v Salcburku představí hru Petera Shaffera „Amadeus“ z roku 1979, jenž sloužila jako předloha pro stejnojmennou filmovou adaptaci Miloše Formana z roku 1984. Inscenace je výsledkem dramaturgické spolupráce mezi uměleckým ředitelem hudební sekce divadla Andrease Gergena a uměleckým ředitelem festivalu Rolanda Villazóna, kteří si dali za cíl vytvořit nový obraz Mozarta pro rok 2024.

Mozartův životní příběh s hudebním doprovodem

Během festivalu vystoupí i uznávané hvězdy klasické hudby jako Rolando Villazón nebo Magdalena Kožená, která zazáří jako sólistka při Mozartově opeře „La Clemenza di Tito“, jenž vznikla na objednávku českých stavů u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Tóny jedné z posledních Mozartivých oper zazní v úchvatné Skalní jízdárně „Felsenreitschule“ s Le Concert des Nations pod vedením Jordiho Savalla ve čtvrtek 25.1. v 19:30. Opera byla nastudována Rolandem Villazónem a Bettinou Geyerovou a doprovodí ji tóny Vídeňského filharmonického sboru a prvotřídního ansámblu sólistů: Edgardo Rocha v titulní roli Tita, Hanna-Elisabeth Müller, Christina Gansch, Marianne Beate Kielland a Salvo Vitale a již zmíněná Magdalena Kožená.

Kompletní program Mozartova týdne 2024 si můžete prohlédnout zde.

Velké orchestry, ale také komorní hudba

Diváci a posluchači si budou moci užít na koncertech a vystoupeních hudbu nejen Mozarta a Salieriho, ale i jejich současníků Beethovena, Haydna, Hummela nebo Schuberta. Vídeňská filharmonie doprovází Mozartův týden již šedesátýmosmým rokem a v rámci festivalu se mohou diváci těšit na několik koncertů, během nichž vystoupí hvězdy současné klasické hudby. Během prvního koncertu představí Joana Mallwitz a Igor Levit díla Mozarta i Schuberta. Druhý koncert se soustředí i na tvorbu Beethovena a zvláštní souhru Mozartova „Divadelního ředitele“ a Salieriho „Prima la musica e poi le parole“ uslyšíte v rámci třetího koncertu společně s hudbou Haydna.

Mozartův týden bude zahájen koncertem Rolandem Villazónem společně s Orchestrem Mozartea Salcburk pod vedením šéfdirigenta Roberta Gonzáleze-Monjase. Na záverečném koncertu s Orchestrem Mozartea Salcburk pod taktovkou Ivora Boltona a sopranistky Anny Prohasky bude představeno zaměření Mozartova týdne 2025.

Ani komorní hudba nezůstane opominuta, během festivalu uslyšíte i Mozartova slavná dua a kvartety, a dokonce bude představeno i společné dílo Mozarta a Salieriho „Per la ricuperata salute di Ofelia“ vytvořené při příležitosti uzdravení tehdejší slavné zpěvačky Nancy Storae.

Zdroj: Stiftung Mozarteum Salzburg