Nová interaktivní hra Neztrať se na ČVUT

By | 19.1.2024

Ucházející se o studium a studující na ČVUT mohou dejvický kampus a FBMI na Kladně poznat díky nové interaktivní hře Netrať se na ČVUT. Tato hra je díky aplikaci ActionBound provede nejrůznějšími zákoutími univerzity a seznámí je se všemi důležitými budovami a aktivitami ČVUT.

Hra vznikala ve spolupráci s fakultami a studentskými spolky během léta 2023, oficiálně spuštěna byla se začátkem zimního semestru 2023/2024. Hráči mohli hrát individuálně či si sestavit studentský tým. Výhodou aplikace ActionBound je, že hru jde kdykoliv zastavit a následně v ní pokračovat ve volné chvíli, čehož studující hojně využívali. Byla to pro ně fajn výplň v mezerách mezi přednáškami a cvičeními. Interaktivní hra byla v dejvické části záměrně rozdělena na čtyři trasy (A-D), každá trasa byla zaměřena na část dejvického kampusu. Hra na FBMI na Kladně byla rozdělena na tři části kolem míst, které fakulta na Kladně využívá.

Ve hře se studentstvo mohlo seznámit nejen s tajemstvími jednotlivých fakult a ústavu, ale dostali doporučení na oblíbené studentské bufety či kavárny, papírnictví či praktické věci, jakými jsou například bankomaty, parkoviště či sdílená kola. V interaktivní hře mohli projít i další nefakultní součásti ČVUT, např. ústřední knihovnu či kariérní centrum a samozřejmě i pracoviště CIPS a ELSA.

„Chtěli jsme studentstvu dopřát trochu dobrodružství. Hry jsou skvělý nástroj, jak zábavně představit jinak nudná fakta – navíc je to příležitost se zasmát a odpočinout si. “ říká Markéta Svitáková, CIPS ČVUT.

Úkoly studujících v interaktivní hře byly rozmanité, někde museli hledat jedinou správnou odpověď (např. název oblíbeného papírnictví v kampusu Dejvice či jméno fakultního podcastu), jindy šlo o sdílení vlastního názoru či nápadu (otázka na oblíbené jídlo na stanovišti u menzy, vyfocení nejzajímavější sochy v atriu jedné z fakult). V jiných případech šlo čistě o osvětu – např. na stanovišti, kde sídlí CIPS a ELSA, si studující mohli načíst QR kód vedoucí na Manuál duševního zdraví vysokoškoláka.

Obě naše pracoviště – Středisko ELSA pro studenty se specifickými potřebami a Centrum informačních a poradenských služeb ČVUT jsou pro studující občas trochu náročné k nalezení, přestože sídlíme v budově se studentskou menzou. Věděli jsme, že když studentům ukážeme, kde nás najdou, budou mít větší šanci k nám pak v případě potřeby dorazit. Zároveň je fajn studenty seznámit s našimi aktivitami a akcemi, které jsou pro ně zdarma. Mnohdy se studující také diví, že i na vysoké škole mohou mít tzv. modifikace, tedy úpravy studia, které vyplývají z jejich specifických potřeb. Pod specifickou potřebou si můžeme představit například dyslexii, ADHD, smyslové či tělesné postižení či psychické onemocnění.“ uvedla Jana Zdarsová, Středisko ELSA ČVUT.

Podle výsledků naši hru využívali zatím pouze studenti, zejména ti z prvních ročníků. Věříme však, že seznámení s kampusem bude fajn i pro uchazeče, kteří budou na ČVUT chodit na dny otevřených dveří, které se konají v lednu a únoru 2024.

Zdroj: Markéta Svitáková, CIPS ČVUT, Jana Zdarsová, Středisko ELSA ČVUT