Ledová města se blíží a je jich opět víc. Letos nabízejí curling

By | 18.1.2024

Blíží se pololetní prázdniny a spolu s nimi také třetí ročník akce Ledová města, kterou pořádá Pionýr. Akce dává dětem v termínu 2. až 4. února 2024 příležitost seznámit se s historií, pamětihodnostmi a zajímavostmi českých měst, které často znají jen ze školních učebnic. Letos se mezi zapojenými městy objevuje Liberec, který tak doplnil loňskou pětici (Praha, Plzeň, Brno, České Budějovice a Karviná). „Liberec není mezi Ledovými městy úplným nováčkem, vrací se po dvou letech a věříme, že díky své atraktivní nabídce, která je od Ještědu po IQ park v centru Babylon, zaujme i náročné návštěvníky,“ říká za pořadatele Jiří Manych z Liberecké krajské organizace Pionýra.

Základní myšlenkou Ledových měst je poskytnout aktivní využití volného času o pololetních prázdninách, vytvořit příležitosti navštívit zajímavá místa naší republiky s atraktivními historickými, kulturními, sportovními i vzdělávacími zájmovými body a zviditelnit města, která jsou otevřená dětem a podporují jejich volnočasové aktivity v době prázdnin a v mimosezonním období. „Ledová města jsou určena rodinám i organizovaným dětským skupinám a navazují na úspěšnou akci Ledová Praha, kterou Pionýr pořádal v letech 2001-2021 a které se pravidelně účastnily tisíce dětí z celé republiky,“ doplňuje předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová s tím, že partnery akce jsou města a instituce, které v mnoha případech nabízejí program a vstup se slevou či zcela zdarma.

Pionýr očekává, že se v šesti městech do akce zapojí zhruba 15 tisíc návštěvníků. Pořadatelé předem zajišťují ubytování ve školách přihlášeným skupinám dětských účastníků z Pionýra, dalších dětských spolků a také z dětských domovů. „Aktuálně se ubytovává přibližně 1500 lidí z celé ČR. Ale oproti minulým rokům roste počet těch, kteří účast na Ledových městech plánují jen jako jednodenní výlet. Novinkou letošního ročníku jsou elektronické Ledové karty, které si účastníci po přihlášení na webu ledovamesta.pionyr.cz stáhnou do mobilního telefonu. Díky nim pak mají volný nebo zvýhodněný vstup do zapojených institucí,“ popisuje Kateřina Jachymčáková z organizačního týmu Ledových měst.

Ledová města budou letos na ledu. Ve všech ledových městech naleznete jako zájmový bod i zimní stadion s ukázkou curlingu„Vstup bude zdarma, ale před vstupem na led nezapomeňte na čisté tenisky. Nečistoty z obuvi ledu neprospívají. Uvidíte či vyzkoušíte si hru, v níž týmy posílají po ledě kameny do cílového prostoru. Hru, jejíž klíčovou součástí je fair play,“ připomíná Kateřina Jachymčáková.

V každém zapojeném městě Pionýr doporučuje místa, která stojí za návštěvu. Přesný program je ale na každém účastníkovi či skupině. Letos znovu mohou lidé poznat daná města i prostřednictvím zajímavých příběhů, která najdete v bezplatné aplikaci Skryté příběhy, partnera Ledových měst. „Na každé trase je vždy několik zastavení, kde se zaposloucháte do příběhu vyprávěného historickou postavou, která je spojena s daným místem. Na jednotlivých zastávkách plníte úkoly a pomáháte této postavě. Projděte jakoukoli trasu Skrytých příběhů v Praze, Liberci, Brně, Plzni, v Českých Budějovicích či v Ostravě, kam můžete vyrazit z Karviné, a můžete vyhrát odměnu,“ doplňuje předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

Zdroj: https://ledovamesta.pionyr.cz/