Koncert Děti dětem byl letos jubilejní!

By | 29.2.2024

Kongresové centrum v Praze se v sobotu 3. února v podvečer opět zaplnilo dětmi, konal se tu 25. ročník koncertu (nejen) dětí a pro děti, který je tradičně součástí akce Ledová Praha. „Během čtvrtstoletí se na koncertech vystřídalo úctyhodných 28 500 návštěvníků. Každý večer byl jedinečný a ukázal dětem i dospělým vždy to nejzajímavější z Pionýrského Sedmikvítku. Hlavními hosty letos byli zpěvačka Jana Rychterová a zpěvák Radek Banga,“ připomněla předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

Večer otevřelo vystoupení dětí z Pionýrské skupiny Plši, které zazpívaly čtyři své oblíbené táborové písničky. Pionýři, kteří uspěli na loňské Dětské Portě, před více než tisícovkou dětí v sále dokázali, že zpívají rádi a často. Třebaže měli jako první vystupující nelehkou úlohu, podařilo se jim celý sál roztleskat i rozezpívat.

K vidění v průběhu večera byli účinkující z jednotlivých oblastí soutěže Pionýrský Sedmikvítek, tedy různá taneční, divadelní, hudební či pěvecká vystoupení. Potlesk si vysloužili například tanečnice z TYMY Holešov, slovenský Tanečný súbor Stella, kapela Sananaj nebo sourozenci Jan a Antonie Novorkovi.

Letošní ročník se konal pod záštitou Evy Pavlové, manželky prezidenta ČR, a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka. „Byla doba, kdy jsem sem chodila téměř každý rok, proto jsem se na večer těšila. Každý, kdo tu vystoupil, byl úžasný. A když přidáte i nadšení, je to neuvěřitelné. Vaše energie a nadšení je nakažlivé,“ prohlásila během koncertu Jana Vohralíková, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Dalšími hosty večera byly také např. předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová. „Jsem tady poprvé a jsem nadšená. Vzpomněla jsem si na svá dětská léta, na čas, který jsem trávila u táboráku, v lese a podobně,“ přiznala Věra Kovářová.

Večerem provázelo zkušené moderátorské duo Šárka Volemanová a Jiří Holoubek. „Když děti dělají jiným dětem publikum a interpreti hrají nebo tančí pro své vrstevníky, má to vždycky úžasnou atmosféru a na tomto koncertě je skvělé, že vidíme i věkový průřez – od nejmenších dětí, které zpívají v takto obrovském sále poprvé, až po ostřílené harcovníky. Je fajn sledovat i jejich vývoj,“ říká muzikant a moderátor Jiří Holoubek.

Pravidelnou součástí večera je vždy také předávání Putovních pohárů z různých oblastí Pionýrského Sedmikvítku. „Děkujeme tím lidem, kteří pracují s dětmi a díky nimž se děti mohou dále rozvíjet,“ řekla předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová. Z rukou kancléřky Jany Vohralíkové a předsedkyně Pionýra Dariny Zdráhalové je letos převzali: DDM Český Krumlov (za Dětskou Portu), PS Čestlice Podlesáci (za Melodii), 1. ZŠ Holešov (za výtvarnou činnost) a SVČ TYMY Holešov (za tance).

Jana Rychterová na závěr první poloviny večera rozpohybovala, rozezpívala a roztleskala doslova celý sál. A podobný úspěch měl i v samotném závěru večera Radek Banga, zpěvák, který se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let.

Koncert Děti dětem je součástí Ledové Prahy, tradiční akce, díky níž mohou děti během pololetních prázdnin navštívit zajímavá místa. První únorový víkend se do Prahy sjely dětské kolektivy z celé republiky, pro něž byla připravena tradičně pestrá nabídka muzeí a dalších zajímavostí, například Pražský hrad, Novomlýnská vodárenská věž nebo třeba Cesta kolem světa za 45 minut v pedagogickém muzeu.

Zdroj: Mgr. Darina Zdráhalová, darina@pionyr.cz