Mimoškolní aktivity, jako je dobrovolnictví, soutěže, vědecké projekty, ale také příležitosti jako výjezdy do zahraničí nebo účast na Erasmus+ projektech, mají pozitivní vliv na rozvoj žáků a studentů. Účast v nich mladé lidi rozvíjí a učí je schopnostem a dovednostem, které doplní jejich znalosti ze školy.

Co mimoškolní aktivity mladým lidem konkrétně přináší?
Mimoškolní aktivity učí studenty zodpovědnosti a pomáhají jim budovat sebedůvěru. Tak třeba v dobrovolnických činnostech často dostávají příležitost převzít zodpovědnost za plánování aktivit nebo propagaci nějaké dobrovolnické akce. Vyzkouší si řešit krizové situace nebo vést tým a zlepší si time management. Tyto zkušenosti pak mohou uplatnit později při hledání uplatnění na trhu práce, což pro některé může být také motivace. Většinou to však bývá jednoduše zájem o ostatní, o obor/školní předmět nebo smysluplné využití volného času. Úspěchy v mimoškolních aktivitách jako jsou soutěže nebo různé korespondenční semináře zase prohlubují zájem o obor i pocit důvěry ve své schopnosti. Dalším z velkých přínosů je zlepšování sociálních dovedností, a to například práce v týmu nebo také kreativity nebo komunikačních dovedností.
Není to jen o schopnostech a dovednost. Mladí lidé se při mimoškolních aktivitách potkávají s dalšími lidmi, se kterými je pojí společný zájem a získávají tak nové přátele a komunitu, do které patří.
Jste pracovník s mládeží, rodič nebo pedagog a chcete mladé lidi podpořit v jejich rozvoji skrze mimoškolní aktivity?
Představte jim možnosti, které mají – od korespondenčních seminářů, přes konference až po vzdělávací programy pro mládež. Nasdílejte jim informace do školní online skupiny nebo vytvořte nástěnku s příležitostmi. Díky těmto příležitostem mladí lidé objevují své talenty a další cesty rozvoje i kariérního směřování. Někteří studenti se nejspíše již nějakým mimoškolním aktivitám věnují a ocení rozšíření obzorů pro to, čemu se mohou věnovat. Jiní jsou zase spíše pasivní. Motivování studentů tak může být výzvou. Pomůže vám ukázat studentům přínosy mimoškolních aktivit, šíři možnosti zapojení do různorodých činností a organizací, být pro ně podporou při plnění aktivit a ocenit jejich úsilí.
Ptáte se, kde informace o mimoškolních aktivitách hledat?
Nápomocná vám bude databáze Buď aktivní, která sdružuje aktivity pro studenty všech stupňů studia. Díky ní nemusíte hledat, jaké aktivity existují, ale rovnou si vybrat ty, které by vás nebo studenty zajímaly. V této online volně přístupné databázi najdete aktivity po celé České republice i výjezdy do zahraničí. Na Instagram profilu se dozvíte aktuální příležitosti a v podcastu se seznámíte se zajímavými organizacemi a lidmi. Chcete vědět o novinkách v databázi a aktuálních příležitostech bez sledování sociálních sítí? Odebírejte občasník pro pedagogy od Buď aktivní.
Web – www.budaktivni.cz
Instagram – https://www.instagram.com/budaktivni/
Občasník – http://eepurl.com/i8vCuA
Zdroj: Helena Lorenc