Změna je příležitost?! Aneb jak na to, aby byla

By | 28.11.2023

Jaký v tobě náhlá změna evokuje pocit? Bereš změnu jako prostor pro něco nového, anebo tě naštve a zničí tvoje plány? Koučka Eliška Hrušovská z ELISCIA vzpomíná na tzv. covidové časy a sdílí osobní tipy, jak na „blbou náladu“ nebo dokonce počátky deprese a jak se odpíchnout od dna, když jsi nespokojený/á se svým životem. Jak chytnout změnu za pačesy jako příležitost.

Eliška Hrušovská na víkendovém školení Lektoři lektorům.

Od února 2020, kdy se Covid-19 přestal týkat pouze Dálného východu, kdy a z novinových článků a od naší vlády se na nás každý den usměje nebo spíše zašklebí nějaká ta změna ….. Mnohé ze změn, kterým jsem byli nuceni již přes půl roku čelit, nás velmi zasáhly a omezily. Pro ty nejmladší z nás to například znamenalo naučit se větší samostatnosti v učení a adaptovat se na „nový online výukový režim“. Ačkoliv zprvu se to školákům mohlo zdát příhodné, později mnozí zjistili, že jim chybí spolužáci a jiné formy sociální interakce. Ještě hůře na tom byli  rodiče školáků, kteří najednou čelili nelehkému úkolu péče o své ratolesti v domácím prostředí, do toho nejistota stabilní práce a příjmů a jak to vše skloubit. Střední generace vysokoškoláků, středoškoláků, čerstvých absolventů a obecně mladých bezdětných lidí se sice novému, jak já říkám „Covid režimu,“ docela dobře přizpůsobila, ale i naši společenskou skupinu rozdělila. Ať už v podobě ztráty sociálních vazeb na spolužáky anebo mít důvod se ráno obléct a někam vyrazit. Jako asi největší zásah do našich občanských svobod vnímám tehdejší nemožnost (beztrestně) cestovat. Cestování samo o sobě je jedna velká příležitost. Tyhle nové změny můžeš sice chápat jako hrozby, ale přináší i mnoho příležitostí. Můžeš ukázat, co v tobě je, dohnat staré resty, pěstovat nové hobby anebo začít pomáhat. Změna je příležitost a kdo ji chytí za pačesy, ten se pak s každou změnou může něco nového naučit.

 V osobním rozvoji a během procesu koučování je naopak velice časté a očekávané, že se koučovaný klient během své cesty k cílům rozhodne ke změnám v nastavení svých priorit. K této skutečnosti dochází z toho důvodu, protože jak koučovaný na sobě pracuje,  zjišťuje, co mu funguje a co ne. V běžném životě by to mohl vnímat jak osobní prohru, ale v koučování to je naopak ideální příležitost podívat se na své cíle jinak a zjistit, co doopravdy chceme a jak toho dosáhnout. Rozhodnout se pro změnu a vydat se jinou cestou ke svému cíli nás totiž v konečném výsledku může překvapit a učinit neskonale šťastnými.

Představ si, že studuješ obor, který tě vlastně moc nebaví, ale bojíš se, co si počneš, až ho konečně dokončíš. Jestli to vzdáš, co na to asi řeknou rodiče, okolí a jak se na sebe podíváš do zrcadla? Jak to, že si tu školu nedodělal, ale slabší spolužák než ty ano?! Ale ty neznáš jeho příběh a kam směřuje, znáš jen sebe a svůj příběh, který se teprve odehrává. Někdy se zkrátka bojíme vědomě učinit radikální změnu a pak nás okolnosti donutí. Zkus si představit, že tě najednou ze školy vyhodí, jenže kamarád ti řekne, že zrovna zakládá start-up a jestli bys mu s tím nechtěl/a pomoci. A tak si řekneš, proč ne, a ejhle namísto 5 let trápení se studiem, například medicíny, zjistíš, že tě baví digitální marketing, a doděláš si kurz. Skrze náhodu se v oboru najdeš a už jsi součástí super týmu a nemusíš se trápit tím, jestli dostuduješ a jak se pak uplatníš. Život ti přihrál příležitost, o které se ti ani nesnilo. 

Zkus se teď během četby článku na chvíli zastavit a zamyslet se, zdali neznáš také takový příběh o někom ze svého okolí? Klidně jej pod článek můžeš komentovat či sdílet. Určitě tě někdo nebo něco napadlo.

Změnám se sice lze vyhýbat a tvrdošíjně se jim bránit, ale nakonec zjistíme, že je stejně musíme přijmout a nějak se na ně adaptovat. Mezitím se ale pořádně potrápíš. Zatímco když změny kolem sebe začneš brát jako příležitosti, zjistíš, co vše se ti nabízí. Představ si, že pojedeš někam pomáhat a potkáš svou vysněnou lásku anebo objevíš nějaký svůj skrytý talent, který bys bez oné změny nikdy nepoznal/a. 

Roger W. Babson (slavný ekonom; Carnegie, 1993, s. 256), radí, že když na tebe padá deprese, jdi do veřejné nebo své osobní knihovny, kde máš uloženy knihy s historickou tématikou. Zavři oči a vyber si jednu knihu, tu na náhodné stránce otevři a hodinu čti. Po hodině nahodilé historické četby ti dojde, že svět a problémy v něm tu byly vždy, civilizace stály na pokraji katastrof a lidé si ubližovali. Ale když to porovnáš se svým současným životem a možnostmi, které máme, zjistíš, že současné podmínky jsou pořád lepší, nežli bývaly dříve. Duchovní učitelé také radí vzít si například Bibli (nezáleží na tom, jestli jsi praktikující věřící anebo ne) a otevřít ji náhodném místě a bude tam slovo přesně pro tebe. Toto praktické cvičení můžeš aplikovat na jakoukoliv knihu s rozvojovou tématikou. Věř, že ta správná myšlenka ti přijde. Pokud náhodou ne, tak tě daný text alespoň na chvíli odpoutá od tvých starostí a později se na vše podíváš novýma očima.

Pokud na změny nechceš být sám či sama, vyzkoušej koučovací setkání s koučem, který ti je sympatický. První sezení je většinou zdarma a můžeš si otestovat, jak na tom jsi, jak se ti styl kouče zamlouvá. Věz, že ty jsi ta změna, po které toužíš a příležitost už na sebe nenechá čekat.

Autorka článku: Mgr. et MSc Eliška Hrušovská, koučka ELISCIA a lektorka