Jak na spolupráci s manuálními dobrovolníky? Tamjdem, o.p.s. představuje praktickou příručku pro každou organizaci

By | 13.3.2024

Zapojujete dobrovolníky do manuální práce nebo s tím chcete začít? Rádi se inspirujete dobrou praxí a máte chuť posunout spolupráci s dobrovolníky o kus dál? Získejte komplexní a praktickou příručku Jak na spolupráci s manuálními dobrovolníky z dílny organizace Tamjdem, o.p.s., která má za sebou dekádu působení na poli manuálního dobrovolnictví v České republice.

Příručka je určena všem organizacím, které chtějí efektivně a kvalitně zapojovat dobrovolníky do manuální práce. Je navržena tak, aby vás krok po kroku provedla hledáním a náborem dobrovolníků, jejich zapojením a péčí o ně a nakonec i měřením a komunikací dopadu jejich pomoci. Dozvíte se osvědčené tipy a příklady dobré praxe. 

Příručka je rozdělena do tří samostatných částí: 

V první části Kde hledat dobrovolníky a jak je oslovit získáte konkrétní tipy na místa a platformy, kde dobrovolníky oslovit. Definujete si vlastní cílovou skupinu, na kterou má smysl se zaměřit. A nakonec si vytvoříte dobrovolnický inzerát, který chytne za srdce. Stáhněte si první část příručky.

Druhá část s názvem Úspěšná dobrovolnická akce od A do Z je detailním manuálem, který vás provede přípravou a realizací úspěšné dobrovolnické akce. Jeho součástí jsou užitečné nástroje, které vám usnadní práci, jako checklisty, šablony e-mailů, BOZP manuál, kuchařka s jednoduchými recepty a další. Stáhněte si druhou část příručky.

Ve třetí části zjistíte, jakým způsobem lze měřit dopad dobrovolnické pomoci. Podle jednoduchého návodu se naučíte sestavit vlastní dotazníky nebo využívat jiné metody k získávání cenných informací. Inspirujete se, jak svá zjištění využít jako skvělý PR materiál, který vám může přivést další dobrovolníky a větší podporu veřejnosti. Stáhněte si třetí část Jak vyhodnotit a komunikovat přínos dobrovolníků k rozvoji organizace.

Proč příručka vznikla?

Deset let Tamjdem organizoval dobrovolnické akce na pomoc různorodým neziskovým organizacím po celém Česku. Nebylo však v našich silách vyrazit na všechna místa, kde bylo dobrovolnické pomoci zapotřebí. A proto se naším cílem v posledních letech stalo inspirovat a podporovat samotné neziskové organizace, aby uměly s dobrovolníky spolupracovat kvalitně a udržitelně s ohledem na rozvoj vlastního potenciálu, ale i na radost ze smysluplné pomoci zapojených dobrovolníků. 

Vznik příručky podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. 

Přejeme vám mnoho skvělých výsledků při vaší samostatné spolupráci s manuálními dobrovolníky, která oběma stranám bude přinášet radost.

Zdroj: Tamjdem, o.p.s.